Savjeti i trikovi kako naučiti dijete da spava u vlastitom krevetiću

Mnogi roditelji su od rođenja razvili naviku dijeljenja bračnog kreveta sa svojim djetetom. To nije nužno loše, no kako odrastaju, prostor na krevetu, čak i onom najprostranijem, postaje sve manji i često prva žrtva postaje otac, koji htio-ne htio mora spavati na kauču ili u radnoj sobi. U ovom članku pripremili smo vam nekoliko jednostavnih savjeta, zahvaljujući kojima ćete naučiti svoju djecu ne samo spavati, već i zaspati u krevetiću.

dijete-u-krevetiću

Kako naučiti dijete da spava u krevetiću?

Prije svega, moramo reći da savjeti navedeni u našem članku nisu zajamčeni recepti za uspjeh. Dok jedan od trikova može uspjeti na 100 od 100 djece, drugi možda kod većine neće funkcionirati. Svako dijete je individualno i jedinstveno i svako potpuno drugačije reagira na prvo spavanje u dječjem krevetiću. Isprobajte različite savjete i ako dijete na njih loše reagira, nemojte ga bespotrebno pritiskati. Možete ih isprobati nekoliko dana ili tjedana kasnije.

Savjeti za novorođenčad

Najbolje vrijeme za učenje djeteta da samostalno zaspi u vlastitom krevetiću je odmah nakon rođenja. Vjerojatno ćete uživati u trenucima kada svoje malo blago uspavate u naručju, no među omiljene načine uspavljivanja spada i ono u kolicima ili krevetiću. Male bebe je, nakon hranjenja i presvlačenja, dovoljno položiti u krevetić ili kolica, malo ih zaljuljati i zaspat će za trenutak. Ako se dijete od samog početka navikne da izađete iz sobe nakon što ga uspavate, neće imati s tim problema u starijoj dobi.

Kako naučiti jednogodišnje dijete da zaspi u krevetiću?

Ako već godinu dana mukotrpno uspavljujete dijete ili ga čak puštate da spava s vama u bračnom krevetu, prijelaz na samostalno uspavljivanje u krevetiću može biti malo teži, ali ne i nemoguć. Prvi savjet je da dijete upoznate s krevetićem i izvan vremena za spavanje i koristite ga kao sigurnu ogradu za igru, kada, na primjer, trebate dovršiti ručak ili otići na WC. Drugi provjereni savjet je da dijete stavite da spava u krevetiću tijekom popodnevnog odmora, a tek nakon nekoliko dana pokušajte to učiniti navečer. Krevetić može biti u vašoj spavaćoj sobi i možete biti uz dijete dok ne zaspi. Kada se dijete navikne na to, možete napustiti spavaću sobu odmah nakon što ga položite u krevetić.

Kvalitetni dječji krevetići

 

U kojoj dobi bi dijete trebalo spavati samo?

Ne postoji točno određeno vrijeme, no oko dvije godine dijete je već dovoljno veliko da u bračnom krevetu zauzme puno mjesta i ne dopusti vam da se dobro naspavate. U ovoj dobi već možete polako raditi na premještanju djeteta u vlastitu sobu, posebno ako je na putu još jedna beba, te bi se noću mogli međusobno ometati.

Je li dobro pustiti dijete da plače?

Sigurno ste pomislili kako naš savjet da ostavitei jednogodišnje dijete u krevetiću da zaspi samo i napustite spavaću sobu ima jednu manu. Točno, dijete će sigurno plakati. Mišljenja o plakanju se razlikuju. Dok roditelji tvrde da je dovoljno preživjeti jedan-dva dana i dijete će se isplakati i naviknuti, stručnjaci upozoravaju na moguću psihičku štetu djeteta. Upravo zato imamo još jedan savjet koji će vam pomoći da dijete osamostalite, dopustiti mu da malo i zaplače, ali ne riskirate nikakvu traumu:

Kada dijete počne plakati nakon što odete iz sobe, pustite ga da plače jednu minutu. Po povratku ga možete tješiti dvije minute. Zatim opet odlazite i puštate ga da plače malo duže. Intervali se stalno produžuju (2, 5, 10 minuta) i po povratku uvijek tješite dijete spomenute 2 minute. Koji je smisao toga? Dijete će shvatiti da niste otišli zauvijek i da ćete mu u slučaju potrebe doći pomoći. Tako ne riskirate traumu od iznenadnog odvajanja. Također, pustite dijete da provede neko vrijeme samo, da otkrije da je sigurno i da se nema čega bojati. Već pri trećem-četvrtom intervalu dijete će vjerojatno prestati plakati prije nego što dođete do njega. Pri sljedećem uspavljivanju vjerojatno će opet minutu-dvije zaplakati i na kraju zaspati. Ako bi ipak plakalo dulje (na primjer 10 minuta), vjerojatno ima neki drugi problem (nešto ga boli, gladno je, itd.) i tada je vaš zadatak doći, pokušati riješiti problem i ponovno ga pokušati ostaviti da zaspi samo.

Dijete mora imati udobnost

Osim punog trbuščića, dijete mora imati i suhu pelenu, dobro prozračenu sobu, ugodnu sobnu temperaturu (18-20 stupnjeva), mekanu i mirisnu posteljinu, ali i udoban dječji madrac. U savršenoj udobnosti djeca puno brže zaspu, a zahvaljujući kvalitetnom madracu ne morate brinuti o nepravilnom razvoju njihove kralježnice ili kasnijim zdravstvenim problemima. Ako vam je potreban savjet o odabiru madraca ili dodatne opreme, slobodno nas kontaktirajte.

Madraci za dječji krevetić