Kako pravilno prati navlaku za madrac?

Navlake za madrace su debele i teške. Zahvaljujući tome mogu zaista adekvatno zaštititi madrac od oštećenja ili prljavštine, koje u velikoj mjeri mogu apsorbirati upravo u debeli sloj tekstila. Što učiniti u slučaju da je navlaka jako zaprljana? Pročitajte na koje sve načine možete oprati navlaku za madrac čak i ako nemate dovoljno veliku perilicu.

potah-na-matrac-

Kako oprati navlaku za madrac

Kako učinkovito oprati navlaku za madrac? Najjednostavnije rješenje je otkopčati presvlaku s madraca i staviti je cijelu u perilicu. U slučaju da imate laganu i tanku navlaku za madrac od poliesterskih vlakana, koja teži manje od dva kilograma, bez problema će stati i u manje perilice. Međutim, deblje pamučne navlake za madrac lako mogu težiti i šest i više kilograma. Ako imate dovoljno veliku perilicu s prednjim punjenjem za 12 ili čak 18 kilograma, možete oprati i takvu navlaku. Uvijek se pridržavajte maksimalne preporučene temperature pranja, koju obično možete pronaći na etiketi same navlake. Uglavnom se većina navlaka, čak i onih od umjetnih vlakana, može prati na 60 stupnjeva, što osigurava zaista temeljito uklanjanje nečistoća i mikroorganizama.

Navlaku za madrac ne gurajte u malu perilicu

Što učiniti u slučaju da nemate dovoljno veliku perilicu? Na raspolaganju imate nekoliko mogućnosti. Čak i ako biste uspjeli ugurati navlaku za madrac u manju perilicu, zasigurno se neće dobro oprati. Neće imati dovoljno prostora da se u perilici okreće i pomiče. U tom slučaju možete je jednostavno namočiti na sat vremena u kadu sa sapunicom. Osim toga, postoji i rizik da se perilica zbog velike težine vodom natopljene navlake jednostavno ošteti.

Najprodavaniji pjenasti madraci

 

Ne zaboravite na pranje rukama

Pranje rukama oduzima puno vremena i fizički je zahtjevno, ali s druge strane, pouzdan je način pranja velikih stvari. Mnogi ljudi i danas ručno peru (u kadi, umivaoniku ili vrtu) razne vrste tekstila. Najčešće su to iznimno nježni materijali i tkanine koje se mogu prati samo ručno. Ručno se peru i druge stvari koje često nije moguće staviti u perilicu (navlaka za dječju autosjedalicu ili kolica koja su pričvršćena na samu konstrukciju, i slično). Velika prednost je što pritisak vode iz crijeva temeljito ispire ostatke sredstva za čišćenje iz tekstilnih vlakana. Pranje rukama možete si olakšati, na primjer, korištenjem spužve za posuđe. Ne zaboravite ostaviti navlaku da se dobro osuši, idealno tijekom vjetrovitog ili sunčanog vremena.

Odnesite navlaku za madrac u čistionicu

Teška artiljerija u svijetu pranja danas se može pronaći gotovo u svakom trgovačkom centru u obliku profesionalnih čistionica. Za razumnu cijenu, vratit će vam navlaku za madrac u boljem stanju nego što je bila kad ste je kupili. Moderne čistionice također koriste razne dezinfekcijske metode koje će se savršeno pobrinuti za grinje u navlaci madraca.

Pokušajte navlaku očistiti parom

Navlaka za madrac ili sam madrac mogu se vrlo jednostavno očistiti parom. Ovaj način čišćenja ne preporučamo kod madraca koji imaju gornju kokosovu ploču. Mogla bi lako pokupiti vlagu i postati pljesniva – posebno u slučaju ručnog čišćenja, kada nemate pri ruci čistač s ekstraktorom. Navlaku možete čistiti izravno na madracu, što je puno jednostavnije jer zadržava oblik. Očišćenu navlaku i madrac ponovno preporučamo izložiti intenzivnoj sunčevoj svjetlosti, što će ih savršeno osušiti.

Koristite zaštite za madrace

Zaštite za madrac i redovita zamjena posteljine su zajamčena prevencija od potrebe za pranjem navlake za madrac. Zaštita za madrac neće propustiti ni tekućine, što je korisno posebno kod male djece ili brige za starije osobe. Ipak, preporučamo oprati navlaku barem jednom godišnje – na primjer zbog razmnožavanja spomenutih grinja. Možete to planirati, na primjer, za ljetne mjesece kada se ne morate brinuti hoće li se navlaka uspjeti osušiti.

Kvalitetne zaštite za madrace