S plijesni se susrećemo svaki dan. Bilo da se radi o onoj nevidljivoj, za koju često ni ne znamo, onoj koja se skriva u hrani (na primjer na dugo izloženom voću u plastičnim pakiranjima), ili onom koja se stvara u našem domu pri dugotrajnom djelovanju vlage. Plijesan u kupaonici može se lako ukloniti pomoću sredstva za čišćenje na bazi klora. Ali što je s plijesni u madracima? Zašto se stvara i kako je se možemo riješiti?
Plijesan u madracu primijetit ćete odmah
U većini slučajeva plijesanj u madracu primijetit ćete odmah. Tamne mrlje i fleke na površini navlake madraca, kao i poznati ustajali miris sigurno će privući vašu pažnju, na primjer, prilikom presvlačenja posteljine. Međutim, plijesan se često pojavi i unutar madraca, što sigurno nećete primijetiti i nekoliko mjeseci. Ako ima idealne uvjete, tamo će se množiti i rasti. Prvi znak da plijesan u madracu buja je pojava raznih alergijskih reakcija ili pogoršanje kvalitete sna. Dugotrajno izlaganje plijesni može uzrokovati sužavanje dišnih puteva. Na kraju će se plijesan probiti i na površinu madraca.
Što uzrokuje plijesan u madracu?
Ono što je uzrokuje bilo gdje drugdje – vlaga i toplina. Praksa je pokazala da se plijesan može stvoriti i za jednu jedinu noć. Prilikom selidbe osobe često i po nekoliko noći spavaju na madracu koji je stavljen na pod, jer još nisu stigli sastaviti krevet. Ovaj način spavanja nikako ne preporučamo ako u kući imate povećanu vlagu, više se znojite i u zimskim mjesecima imate uključeno podno grijanje. Madrac koji vi grijete sa gornje strane, pod sa donje strane i koji preko noći navlaži, doslovno je raj za stvaranje plijesni. Sada razumijete zašto se madrac stavlja na određenu visinu na podnice, koju čine daske ili letvice, a ne čvrsta ploča? Zahvaljujući tome, madrac se provjetrava sa donje stane i može postupno sušiti.
Zaštit za madrac izrađene od kvalitetnih materijala
Koji su madraci skloni plijesni?
Praksa je pokazala da su neke vrste madraca osjetljivije na nastanak plijesni. Riječ je uglavnom o madracima izrađenim od prirodnih materijala. Najosjetljiviji su vjerojatno kokosovi madraci, koji ako ih kupite iz nepouzdanog izvora, mogu imati plijesan već prilikom kupnje. Ako ih prodavač nepravilno skladišti, plijesan u njima preživi dovoljno dugo. Svi madraci su podjednako osjetljivi na površinsku plijesan na navlaci madraca.
Koji su madraci otporni na plijesan?
Najotporniji na plijesanj su madraci koji ne mogu upijati vodu. Riječ je uglavnom o raznim lateks slojevima, ali i nekim tipovima pjenastih madraca. Što više vlage madrac može upiti, to je skloniji plijesni. Opružni madraci također su vrlo otporni na plijesan. Međutim, važno je koristiti navlaku za madrac ili zaštitu za madrac, koji će ga pouzdano štititi od vlage, bez obzira na njegov materijal.
Prevencija u borbi protiv plijesni
Osim korištenja spomenutih zaštitnih slojeva i nepostavljanja madraca na pod, stvaranje plijesni možete spriječiti i na druge načine. Kod male djece preporučamo korištenje nepropusnih plahti, kako pri noćnoj nezgodi u madrac ne bi dospjela nikakva vlaga. U slučaju da imate u stanu veću vlagu, redovito provjetravajte. Okretanje madraca i njegovo provjetravanje na zraku također je učinkovit način kako se riješiti rizika stvaranja plijesni. Na kraju, ali ne manje važno, u slučaju neke nezgode madrac je potrebno pravilno osušiti (uključujući i čišćenje madraca). Nemojte pregrijavati stan, osobito zimi, a u hladnijoj prostoriji ćete i bolje spavati.
Kako ukloniti plijesan s madraca?
Možete pokušati oprati zahvaćeno mjesto na madracu spužvom namočenom u otopini vode i nekog sredstva za čišćenje na bazi klora (na primjer Savo). Posteljinu, navlaku, plahtu i sve što se može skinuti s kreveta, operite na 60 stupnjeva i temeljito osušite. Madrac ostavite da se provjetri i redovito provjeravajte mjesto zahvaćeno plijesni, da se ne stvara ponovno. Ako je madrac potpuno pljesniv, ništa ga više neće spasiti i bit će potrebno zamijeniti ga novim.