Koji je ispravan, a koji najgori položaj za spavanje?

Pronaći idealan položaj za spavanje nije jednostavno. Položaj u kojem spavamo, zajedno s drugim faktorima kao što su kvaliteta madraca, količina kisika u prostoriji, temperatura, hrana koju ste konzumirali prije spavanja, količina kofeina u krvi i mnogi drugi, imaju značajan utjecaj na to koliko dobro ćemo se naspavati. Budite oprezni, jer osim toga kako se osjećamo ujutro, položaj spavanju utječe i na funkcionalnost nekih organa. Bez daljnjih nepotrebnih riječi, pogledajmo u kojem položaju biste (ne)trebali spavati.
poloha-pri-spanku

Mnogi od nas često se ne mogu dobro naspavati

Vjerojatno vam je ovo poznato. Kupite si kvalitetan madrac, anatomski jastuk, izbjegavate plavo svjetlo, ne jedete tešku hranu navečer, prije spavanja možda i meditirate ili čitate, spavaća soba vam je dobro prozračena, jednostavno slijedite sve savjete koje smo već više puta razmatrali na našem blogu. Unatoč tome, ujutro se budite umorni, iscrpljeni, možda čak i promukli ili napuhnuti s bolovima u trbuhu. Naravno, razlog može biti i bolest, što svakako ne treba zanemariti, no vrlo je vjerojatno da spavate u pogrešnom položaju.

Pravilan položaj za spavanje

Pravilan položaj za spavanj – koji je najbolji? Na ovo pitanje ne postoji jasan odgovor. Neki položaji su bolji, drugi lošiji. Stručnjaci se uglavnom slažu da je najbolji položaj za spavanje onaj na boku, zatim slijedi spavanje na leđima, a na trećem mjestu je spavanje na trbuhu. Međutim, sva tri imaju svoje ALI.

Spavanje na boku

Kada spavate na boku dosta ovisi i o tome na kojem boku spavate. Dok spavanje na lijevom boku vrši veći pritisak na jetru, pluća i želudac, spavanje na desnom boku nije dobro ako vas muči žgaravica. Tijekom trudnoće preporučljivo je spavati na lijevom boku zbog bolje cirkulaciju krvi bebe. Kada spavate na boku preporuča se staviti jastuk ili pokrivač između koljena.

Spavanje na boku nije pogodno za vrlo tvrd/vrlo mekan madrac

Pri spavanju na boku važnu ulogu igra i odabir madraca prema tvrdoći. Upravo prilikom spavanju na boku kralježnica se može najviše deformirati, i to u slučaju spavanja na previše tvrdom ili previše mekom madracu. Previše tvrd madrac ne dopušta našem tijelu da prirodno kompresira madrac, zbog čega glava i noge ostaju nisko, a sredina tijela visoko. Na mekanom madracu najteži, srednji dio tijela propada duboko ispod razine glave i nogu, što opet uzrokuje bočnu deformaciju kralježnice.

Spavanje na leđima

Prilikom spavanju na leđima s ispruženim nogama preporuča se staviti valjkasti jastuk ispod koljena kako se donji dio leđa ne bi nepotrebno odvajao od podloge, što stvara preveliki pritisak na kralježnicu i gotovo sigurno ćemo se probuditi s bolovima u donjem dijelu leđa. Ako spavate na leđima, tijekom prehlade vam se sluz može slijevati u grlo a s otvorenim ustima tijekom noći još više ćete isušiti i nadražiti sluznicu. Osim toga, prilikom spavanju na leđima gotovo je sigurno da ćete hrkati.

Kvalitetni madraci Aloe vera

 

Spavanje na leđima kao najbolji položaj za spavanje

Unatoč mnogim proturječnim istraživanjima, spavanje na leđima smatra se najprirodnijim položajem za odmor. Stoga, nije čudno da dugotrajno nepokretni pacijenti provode 24 sata dnevno upravo na leđima. U takvim slučajevima, pacijenti moraju biti pravilno namešteni, kako bi se spriječilo nastajanje dekubitusa. Ako vi ili vaš bližnji provodite dulje razdoblje oporavka upravo ležeći na leđima (na primjer, čak i samo sa slomljenom nogom), preporučamo korištenje antidekubitalnog madraca.

Spavanje na trbuhu

Od sva tri položaja za spavanje, ovo je najmanje preporučljivo, no ima jednu veliku prednost. Tijekom spavanja na trbuhu dolazi do velikog olakšanja od bolova u leđima uzrokovanih, na primjer, sjedilačkim načinom života. U stvarnosti, međutim, pri spavanju na trbuhu vrši se veliki pritisak na donji dio kralježnice. Pri okretanju glave u stranu dodatno pati cijela kralježnica.

Prilikom spavanju na trbuhu pati cijelo tijelo

Spavanje na trbuhu povezano je s licem položenim na jastuk, što značajno utječe na brže stvaranje bora. Prilikom spavanju na trbuhu pate i vaša stopala. Ako su napeta, dolazi do preopterećenja ahilove tetive, a ako ste, naprotiv, oslonjeni prstima o madrac, preopterećuje se plantarna fascija (luk) vašeg stopala. Pri okretanju jedne noge u stranu i savijanju koljena dolazi do neravnomjernog pritiska na bokove. Ako prilikom spavanja na trbuhu koristite i jastuk, vratna kralježnica se značajno deformira i ujutro se možete probuditi s glavoboljom. Ako možete zaspati samo na trbuhu, pokušajte spavati na ravnoj i čvrstoj podlozi ili tvrdom madracu bez jastuka. Ležanje na trbuhu je, međutim, izvrsna relaksacijska pozicija u slučaju da su vam stopala slobodno spuštena na kraju kreveta, a glava u jastuku oblika kruga ili potkove, slično kao na masažnom stolu.

Najgori položaj pri spavanju

Koji je apsolutno najgori položaj za spavanje? Ako izostavimo razne akrobatske elemente koje mogu izvesti ljudi nakon pretjerane konzumacije određenih pića, najgori položaj za spavanje je definitivno sjedeći, odnosno neki hibridni položaj između sjedenja i ležanja, kada je cijela kralježnica zaobljena. Ako se nakon buđenja iz takvog položaja (na primjer) na kauču ne možete ni uspraviti, to je zato što vam cijela kralježnica nevjerojatno pati.

Ispravan položaj glave prilikom spavanja

Možemo reći da je najbolji položaj za spavanje onaj na desnom boku. Ali, što je s glavom? Kako biste spriječili deformaciju vratne kralježnice prilikom spavanju na boku, potrebno je pod glavu staviti čvrst anatomski jastuk. A kako vam srednji dio tijela ne bi previše utonuo madrac, što bi moglo uzrokovati deformaciju donjeg dijela kralježnice, najbolje je spavati na što tvrđem madracu.

Kvalitetni madraci 180x200