Kad su u redovitoj uporabi madraci su pravi ekosustav u kojem žive milijuni različitih bakterija, grinja, virusa, a u najgorem slučaju i plijesni ili insekata. Čak i uz pravilnu njegu madraca, preporučljivo ga je s vremena na vrijeme dezinficirati. Ovo je vrlo značajno pogotovo u raznim zdravstvenim i smještajnim ustanovama. Na koji način i koliko često je prikladno dezinficirati madrace? Čitajte dalje.
Što podrazumijevamo pod pojmom dezinfekcija?
Dezinfekcija je kemijski ili fizički način uklanjanja patogenih klica i drugih živih organizama koji mogu uzrokovati infekciju. Malo je vjerojatno da biste se mogli ozbiljno zaraziti iz vlastitog madraca. Ipak, u slučaju nekih bolesti (konjuktivitis, Covid) u kućanstvu često dolazi do takozvane reinfekcije. To se može spriječiti čestom zamjenom i temeljitim pranjem posteljine, ali i spomenutom dezinfekcijom madraca. Prevelika količina spomenutih bakterija ili grinja može dovesti, na primjer, do neugodnih alergijskih reakcija, čestih prehlada i općeg smanjenja kvalitete sna. Napisali smo poseban članak o tome kako se riješiti grinja.
Prevencija infestacije madraca
Prekomjerno razmnožavanje patogenih klica u madracima možete spriječiti slijedeći jednostavna pravila. Prvo je redovita zamjena posteljine, koju u ljetnim mjesecima možete obavljati čak svaki tjedan. Nikada ne biste trebali koristiti istu posteljinu dulje od dva tjedna. Pri svakoj drugoj zamjeni posteljine razmislite i o pranju navlake za madrac. Korištenjem zaštite za madrac možete gotovo u potpunosti eliminirati njegovu zarazu. Važno je i redovito okretanje i provjetravanje madraca ili njegovo postavljanje na kvalitetnu podnicu kako bi mogao disati s donje strane.
Najprodavaniji pjenasti madraci
Kada dezinficirati madrac?
U slučaju dječjih nezgoda, vlaženja (na primjer od znojenja) madraca, ali i nakon teške infektivne bolesti (na primjer dišnih puteva) prikladno je madrac dezinficirati. Dezinfekciju možete obaviti preventivno jednom ili dvaput godišnje čak i ako se madrac dobro održava. To će vam pomoći da izbjegnete razmnožavanje grinja, koje vole vlažno i toplo okruženje.
Dezinfekcija madraca kod kuće
Madrace možete djelomično dezinficirati kod kuće, vrlo jednostavno i potpuno besplatno. Dovoljno je da tijekom vrućeg ljetnog dana madrac iznesete na terasu ili u vrt i ostavite ga da se sa svih strana dobro ugrije na suncu. Time će iz madraca ukloniti suvišna vlaga, a UV zračenje i visoka temperatura pouzdano će ubiti i mnoge patogene klice. Ako madrac ostavite na suncu nekoliko sati pri svakoj zamjeni posteljine, možete zaboraviti na probleme s grinjama.
Dezinfekcija madraca pomoću UV zraka
U današnje vrijeme mogu se kupiti i posebne UV lampe koje mogu uništiti do 99 % bakterija i drugih patogena. Koriste se za dezinfekciju pitke vode, ali i za dezinfekciju trgovina hranom ili liječničkih ordinacija. Takvu UV lampu možete kupiti i za kuću, te je redovito koristiti prema uputama za dezinfekciju ne samo madraca, već i kauča, fotelje i drugih predmeta u vašem domu. Prednost ovog načina dezinfekcije je što je izuzetno nježna prema namještaju i sigurna za zdravlje.
Dezinfekcija madraca u bolnicama
Prilikom dezinfekcije madraca možete se inspirirati i bolnicama, domovima za starije osobe, hotelima i drugim sličnim zdravstvenim i smještajnim ustanovama, gdje je dezinfekcija alfa i omega u sprječavanju širenja zaraznih bolesti. Ovdje se najčešće koristi spomenuta kemijska dezinfekcija, na primjer na bazi klora. To je pouzdan način kako ubiti bakterije u madracu (možete, na primjer, pomoću raspršivača lagano nanijeti na madrac otopinu vode i nekog klorovog dezinfekcijskog sredstva). Nedostatak je, međutim, što nakon takve primjene na madracu dugo ostaje neugodan kemijski miris i ljudi osjetljivi na kemikalije mogu se žaliti na peckanje očiju ili čak kožne reakcije.